The Dream Manager - Notatka + spostrzeżenia

Tytuł oryginału: The Dream Manager

Tytuł Polski: Dream Manager czyli zarządzanie oczekiwaniami pracowników

Autor: Matthew Kelly

Link: Lubimy Czytać     

Matthew Kelly w książce The Dream Manager, opisuje świetny koncept ale czy jest on realny i wiarygodny w codziennej pracy, według mnie jest to trudny temat. Gdyby zamknąć główną idee książki - praca nad marzeniami - tylko w świecie prywatnym danej osoby (ewentualnie bliskich) bez wpływu na pracowników lub przenieść je na marzenia dotyczące firmy miałoby to o wiele większy sens.

Notatki - The Dream Manager

Kategorie Marzeń:

  • Kondycja fizyczna
  • Emocje
  • Intelekt
  • Duchowość
  • Psychika
  • Dobra materialne
  • Kariera zawodowa
  • Finanse
  • Kreatywność
  • Przygody
  • Dziedzictwo
  • Charakter

Krok pierwszy:

Stwórz własną Listę Marzeń. Przeanalizuj wszystkie dwanaście obszarów swojego życia i zapisz sto zwiążanych z nimi marzeń.

Krok drugi:

Codziennie rano poświęć pół godziny na rozmowy z człokami swojego zespołu. Okaż szczere zainteresowanie ich pracą i życiem.

Krok trzeci:

Zorganizuj dla swojego zespołu Sesję Marzeń. Roześlij wiadomość lub zadzwoń do wszystkich biorących w niej udział osób i wytłumacz im, na czym będzie ona polegać, jak zostanie przeprowadzona oraz jaki jest jej cel. Jeśli obawiasz się rekacji swoich pracowników, nakłoń ich wcześniej do przeczytania tej książki.

Krok czwarty:

Zebrania mające na celu podsumowanie pracy zatrudnionych przez Ciebie osób, wykorzystuj do lepszego poznania ich marzeń. Zawsze staraj się znaleźć jedno pragnienie, które w ciągu najbliższego roku mógłbyś pomóc urzeczywistinić. Jednocześnie informuj członków zespołu o celach stojących przed firmą, wydziałem, zespołem lub nawet wyznaczonych w ramach pojedynczego projektu.

Spostrzeżenia - The Dream Manager

Dojrzałość Zespołu a Sesja Marzeń

Czy wyobrażasz sobie sytuację w której organizujesz “sesje marzeń” dla zespołu, w momencie gdy tak naprawdę nie prowadzicie szczerych i otwartych rozmów. Jak myślisz jaki będzie rezultat takiej sesji?

Takie ćwiczenie ma sens wtedy gdy zespół ma “zdrowe” relacje, szczerze dyskutuje o problemach i członkowie zespołu nie boją się mówić swojego zdania. Takiego stanu rzeczy nie zbuduje się w 1 dzień ani miesiąc, ale praca napewno jest warta świeczki.

Dojrzałość zespołu jest w tym przypadku bardzo ważna, również dlatego, że wtedy każdy w zespole może się nawzajem wspierać. O ile to Ty masz być “Dream Manager-em” o tyle np. Kasia / Gosia / Zosia czy inny Tomek może słusznie rzucić żartem do Krzyśka, że wcinanie burgerów z fast food-u i zapijanie colą nie przybliży go do jego marzenia, który się idealna sylwetka czy przebiegnięcie maratonu :)

Marzenia vs Marzenia

Każdy z nas ma inne marzenia. Od bycia gwiazdą Rock-a, przez milionoy $$$ na koncie po stworzenie własnej firmy. Czy Ty jako Kierownik Zespołu, jesteś gotowa/y wspierać koleżankę / kolegę w realizacji marzeń, gdy nie są one do końca wspólne z celami firmy? Czy będziesz umiał(a) pomagać w taki sposób, żeby zarówno firma dla której pracujecie jak i sam pracownik czuli się wygrani? To trudne pytania, i odpowiedź zwykle może nie być jednoznaczna. Warto o tym pamiętać w momencie podjęcia decyzji o przeprowadzeniu “sesji marzeń”. Jeżeli się wahasz, lepiej odpuść, szkoda marnować czasu i zaangażowania Twoich ludzi, lub szczerze przyznaj, że praca nad niektórymi marzeniami będzie skomplikowana względem celów jakie realizujemy dla firmy w której pracujemy. Szczerość jest zawsze w cenie.

Podsumowanie

Książkę przeczytałem pierwszy raz w 2014 roku. Wtedy koncepcja wydawała mi się świetna. Obecnie zgadzam się z autorem co do pracy nad marzeniami, ale wydaje mi się to trudnym zadaniem, wprowadzenie “sesji marzeń” na szerszą skalę. Głównie z powodu punktów wymienionych w sekcji spostrzeżenia.

Nie mnie jednak, jeżeli Twój zespół jest na tyle dojrzały, otwarty i szczery, aby spróbować takiej techniki - świetnie. Daj mi proszę znać w wiadomości lub w komentarzu poniżej jakie były efekty!

Jeżeli chcesz dołączyć do co tygodniowego newslettera, a przy okazji zgarnąć darmowego PDF-a z 5 notatkami z książek, zapisz się poniżej!

Pozdrawiam,
Krzysiek