Monitorowanie Nawyków i Stoicyzm

Ten wpis wysłałem wcześniej do osób zapisanych na newsletter.

Dołącz korzystając z poniższego formularza!

Wprowadzaj zmiany, jeden e-Mail na raz!

Co niedzielę, otrzymasz ode mnie dawkę wiedzy, inspiracji i praktyki (W.I.P)

W.I.P #7 - (Wiedza, Inspiracja, Praktyka)

Wiedza

Tym razem o nawykach od bardziej praktycznej strony - jak śledzić swoje nawyki?

Może lepiej po co w ogóle śledzić nawyki? Po to żeby sprawdzać postępy i ewentualnie wprowadzać zmiany. Skoro świadomie chcemy nad czymś pracować to warto też obserwować jak nam idzie.

Z drugiej strony nowy nawyk może się utrwalać przez 66 dni (TUTAJ więcej informacji) więc tym bardziej warto monitorować efekty.

No to dobrze skoro już wiesz, że warto monitorować swoje nawyki, to teraz odpowiedzmy sobie na pytanie jak to zrobić.

Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od Twoich preferencji czy wolisz bardziej cyfrowe czy analogowe podejście (aplikacja czy notes).

Jeżeli preferujesz aplikację to w zależności od platformy (Android / iOS) możesz wybrać jedną z poniższej listy:

  • Habitify
  • Streaks
  • Habit Loop
  • Habit Bull
  • Habiticia
  • Fabulous

I masa innych, wpisz w wyszukiwarce swojego sklepu z aplikacjami “habit” a zobaczysz ile tego jest.

A może jednak notatnik? Wtedy po prostu podziel sobie na szerokość kartkę w 14 kratek na 14 dni i nad każdą taką sekcją wpisz nagłówek nawyku i sprawdzaj “ptaszek” zaliczony, “krzyżyk” nie tym razem.

Inspiracja

Tym razem w tej sekcji nie znajdziesz jednej konkretnej osoby, chociaż być może udałoby się wskazać jednostkę, ale nie będziemy tego robić.

Stoicym ten nurt filozoficzny będzie dzisiejszą inspiracją.

Jakiś czas temu poświęciłem sporo czasu na “szukanie sensu” w religii. Szukanie sensu dla mnie podkreśla. Przeczytałem (a raczej przesłuchałem dzięki Biblia Audio) Biblie, przeczytałem religie dawne - mitologię Grecką, Nordycką i Celtycką, zacząłem czytać Koran.

W jednym z podsumowań miesiąca pisałem o tym trochę więcej - TUTAJ.

I tak im dalej w las tym więcej widziałem pokrewieństw, na ogólnym poziomie - podejścia do życia, do bliskich itd. - abstrahując od konkretnych postaci i wydarzeń.

Później trafiłem na Rozmyślania Marka Aureliusza (cesarz, filozof, jeden z bardziej znanych Stoików) ale to co mnie przekonało na dobre to książka Ryana Holidaya i Stephena Hanselmana Codzienny Stoik. Jeden cytat na każdy dzień roku do przemyślenia z przypisami autorów.

Jak łatwo policzyć prawie 6 miesięcy za mną to całkiem sporo, żeby wyrobić sobie opinie. A opinia jest bardzo jasna, sprawdź przynajmniej kilka cytatów Stoików i przemyśl je przez moment. Jeżeli możesz zerknij na książkę Codzienny Stoik, znajdziesz tam na prawdę solidną porcja inspiracji.

Praktyka

Jeżeli żyjesz bardziej w świecie cyfrowym weź swój telefon do ręki, otwórz sklep z aplikacjami i znajdź w nim dowolne z narzędzi wymienionych wyżej - Habit Loop, Fabulous, Habitify, Habit Bull.

Nie szukaj od razu płatnych, przetestuj czy w ogóle to będzie coś dla Ciebie. Zainstaluj jedną wprowadź 1, 2 lub 3 nawyki nad którymi pracujesz i monitoruj postępy przed najbliższe dwa tygodnie.

Jeżeli aplikacja nie spełnia Twoich oczekiwać sprawdź kolejną.

Nie lubisz aplikacji? Też ok, weź notes i jak masz w kratkę to podziel stronę na szerokości na najbliższych 14 dni.

Nad kratkami zrób nagłówki dla nawyku i powiel to dla 2 czy 3 nawyków.

Po każdym tygodniu staraj się podsumować co było dobre a na co zwrócić większą uwagę.

Monitorowanie Nawyków 14 dni